Projekti

Let`s learn each from other! Level2

Ir noslēdzies projekts „Mācīsimies viens no otra.Līmenis 2.”, kura ietvaros tika īstenotas 2 jauniešu apmaiņas Slovēnijā un Latvijā, kā arī apmācības personām, kas strādā ar jauniešiem.

 Jauniešu apmaiņās piedalījās dalībnieki no Slovēnijas, Itālijas, Latvijas, Igaunijas un Ungārijas. Apmaiņas aktivitāšu tēma bija plaša “Hobiji”. Ne tikai teorētiskas vai praktiskas zināšanas, bet arī hobiji ir joma, kurā varam viens no otra mācīties. Reizēm tās ir tikai idejas, ko es varētu darītu brīvajā laikā. Reizēm ierosinājums kaut vienu reizi izmēģināt to, ko kāds jau dara. Reizēm izaicinājums pārvarēt bailes, slinkumu, stereotipus. Un ja kādam izaicinājumu pārvarēšana kļūt arī par hobiju, tad ir pavisam skaidrs, ka projekta mērķis ir sasniegts.

Piedalīšanās aktivitātēs Slovenijā (28.jūlijs – 2.augusts) LAB jauniešiem ir pielīdzināma iesildīšanās vingrinājumiem. Uzmanīga vērošana kas, kā un kāpēc tiek darīts. Tiek meklētas atbildes uz jautājumu “Ko mēs darīsim citādāk?”.

LAB jauniešiem apmaiņas rīkošana Latvijā (18. līdz 23 augusts) bija biedējoša, bet vērtīga pieredze. Nevienā rokasgrāmatā nav iespējams atrast instrukcijas kā nenogurt no 5x24 stundu atbildības, kā sajust balansu starp mācīšanos un atpūtu, starp noteikumiem un brīvo izvēli, ko darīt, ja saproti, ka dalībnieku vēlmes ir pretrunīgas. Kā nezaudēt toleranci intensīvi komunicējot ar dalībniekiem, kuriem ir dažādas tautības, temperaments, paradumi. TAS IR IZDARĪTS! Ir iegūta pieredze, kuru teorētiski studējot vai tikai diskutējot nav iespējams apgūt. Mežonīgi liels paldies Laimai, Anastasijai, Anetei, Zanei, Dacei, Kālim un Ingmāram!!!....jo mežonīgi liels un labs darbs ir izdarīts!

Projekta noslēdzošā daļa bija apmācības (4.-9.septembris, Slovēnija) personām, kas strādā ar sociālās atstumtības riskam pakļautajiem jauniešiem. Tika praktiski izmēģinātas dažādas metodes ar teātra, kustību, ritma, deju, mūzikas u.c. elementiem. Tā bija iespēja pārliecināties, ka šīs metodes tiešām ir izmantojamas tā, ka neviens “lācis” vai “zilonis” nejūtas neveikls, atstumts vai nesaprasts.

Viena diena tika veltīta nevardarbīgas komunikācijas tēmai. Tas nav tikai par kaušanos, sitieniem, grūdieniem. Psiholoģiska un emocionāla pazemošana, apspiešana, manipulēšana ir tikpat sāpīga. Viens no praktisko vingrinājumu secinājumiem ir tas, ka 10 gadus veci notikumi nepazūd. Vienlīdz nepatīkami ir atcerēties situācijas, kad tu tiki pazemots  un situācijas, kas tu izmantoji iespēju izmantot savu  pārākumu, pazemoji citus.

Patiesībā projekts nav beidzies. Tiek plānots, kā turpmāk sadarboties partneriem no Slovēnijas, Latvijas, Ungārijas, Igaunijas, Itālijas, Grieķijas, Maķedonijas, Polijas, Rumānijas, Hotvātijas, Spānijas.  Kā izmantot savu pieredzi, lai atrastu veidus jeb jaunas metodes kā mazināt sāpīgo un nepatīkamo pieredzi gan sev, gan jauniešiem. 

— 12. septembris 2015